jinekomasti ameliyatı

Jinekomasti

Jinekomasti

Türkiye’de her üç erkekten birinde görülen Jinekomasti, erkeklerde iyi huylu meme tümörü olarak bilinmektedir. Sağlık açısından hiçbir soruna yol açmasa dahi görünüş olarak bozukluğun oluşmasına neden olmaktadır. Ergenlik dönemlerinden itibaren daha sık görülen ve herhangi bir süreçte de ortaya çıkan bu tür sorunların kendiliğinden geçmediği durumlar için operasyon uygulanmaktadır.

Jinekomasti Nedir?

Erkeklerin özgüven kaybını yaşamalarına neden olan durumlardan birisidir. Sağlığınızı olumsuz etkilemeyen Jinekomasti, psikolojik ve sosyal açıdan sorunlara neden olmaktadır. Erkeklerin vücudundaki östrojen veya testosteron hormonlarının düzensiz seviyelerde olmasına bağlı olarak oluşmaktadır. Göğüslerde aşırı hassasiyetin yaşanması, şişlik ve ağrı şikayetleri ile meme ucundan sıvı gelmesi durumlarında belirtiler görülebilir.

Jinekomasti Için Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Eğer henüz başlangıç aşamasında Jinekomasti sorunu yaşıyorsanız, bu durumda öncelikle ilaçla tedavi gerçekleştirilecektir. Meme büyümesi sorunu bu şekilde çözümlenirse ameliyata gerek duyulmayacaktır. Şiddetli bir şekilde ağrı yaşayan kişilerde ise farklı yöntemlere başvurulacaktır. Ameliyata karar vermeden önce hastanın hangi ilaçları kullanabileceğine dair bilgilendirmeler uzman doktor tarafından yapılacaktır. Doktorunuzdan işlem öncesinde bazı görselleri alabilir ve daha önce yapılan uygulamaların sonuçlarına göz atabilirsiniz.

Jinekomasti operasyonu sonrasında nelere dikkat edilmesi gerekmektedir?

Genel anestezi altında gerçekleştirilecek olan Jinekomasti operasyonu ardından 1 günlük bir yatış süreniz olacaktır. Bu sürenin ardından evinizde dinlenmeniz önerilecektir. Bir süre göğüs bölgesi için korse giyilmesi tavsiye edilecektir. 3 haftalık süreçte sürekli giyilmesi gereken korsenin duracağı zaman diliminde ağır aktivitelerin yapılmaması önerilmektedir. Kanama veya kan toplaması şikayetlerine karşın dren kullanımına önem verilmektedir. Antibiyotik içerikli ilaçlarla enfeksiyon riskinin en alt seviyelere indirilmesine özen gösterilir. Göğüs kafesinde oluşabilecek düzensizlikler için masaj uygulamalarına dikkat edilmelidir. Hormonal dengesizliklerden veya çeşitli sebeplerden oluşan sorunların çözümü ve süreci hakkında bilgileri kliniğimizden alabilirsiniz.